Problémy s výchovou dětí

 

Naše dítě je pro nás velká zkouška. Cítíme velkou zodpovědnost. Naše dítě vychováme jedině tím, jak sami budeme žít. Není nic, co by se naše děti nenaučily od nás. Výchova je poctivá hra. Je to film o vašem životě, postojích názorech, o vlastní ceně, úctě k sobě, o lásce a vztazích, o vašich hodnotách, o vašich nenaplněných snech, bolesti, násilí i hněvu, o vaší radosti i poctivosti k sobě.

Hrajte poctivě. Dozvíte se nakonec všechno o sobě, protože právě dítě vám nádherně a bezelstně zrcadlí vše o vás! Dítě je dokonalé zrcadlo vašeho života i vztahů.

 

Pokud máte problémy s výchovou, někde něco je špatně. Pravděpodobně s vámi. Nebojte se toto téma otevřít, vymést „kostlivce“ ze skříně a opravdu se na to přijít podívat.

 

Jak píše moje velká učitelka Zděňka Jordánová v knize Tvoje dítě jako šance pro Tebe: „Pokud bude smyslem života naše dítě, nemáme ho vlastně o sobě co naučit. Každé dítě je učitelem hranic, pokud si myslíme, že se máme dítěti stále věnovat, nezbude mu nic jiného než to stále vyžadovat. Naše dítě je snaživé a splní nám každé přání. Přirozenou potřebou každého tvora je růst. Každý člověk touží poznat sám sebe, svůj potenciál, svoje možnosti. Pokud dáváme dítěti, které neví, kdo vlastně je, tak velkou moc do rukou a myslíme si, že naším úkolem je uspokojovat ho dnem i nocí, pak toto úžasné dítě začne toho prostoru využívat. Bohužel ho tím ale odvádíme z jeho cesty, neboť mu nedáváme žádnou možnost být samo sebou. Nezbude mu totiž nic jiného, než neustále zkoušet, co všechno jsme ještě ochotni pro něho udělat a jaký prostor v našem životě je tím pádem ještě jeho. Pokud čekáme, že dítě v těchto podmínkách bude spokojené, pak nebude nikdy. V jeho mozečku nastává stále větší a větší zmatek a s prostorem, který mu na úkor sebe dává jeho matka, si neumí poradit.“